Dzisiejszy wpis poświęciłam zupełnie nowej tematyce, czyli zapachom. Nie ulega wątpliwości, że chyba każdy z nas, choć raz w życiu, kupił lub otrzymał w prezencie perfumy, które w rezultacie okazały się być ”nie dla nas”. Aby ułatwić Wam poszukiwania odpowiednich zapachów i uniknąć wpadek w przyszłości, postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma moim sposobami na dobór perfum i wiedzą pochodzącą z zapachowego szkolenia, które jakiś czas temu miałam okazje odbyć. Dodatkowo we wpisie tym poruszę temat odpowiedników drogich i znanych na całym świecie perfum. Serdecznie zapraszam do czytania!
Na początku poznajcie kilka faktów i tajników zapachu, co na pewno będzie pomocne przy doborze odpowiednich dla danej osoby perfum, wód toaletowych i perfumowanych. Warto wiedzieć, że wszelkiego rodzaju pachnidła zostały sklasyfikowane w kilku podstawowych grupach:
- zapachy kwiatowe - delikatne i typowo kobiece zapachy, w których czołową nutą jest aromat konkretnego kwiatu lub całego bukietu kwiatowego. Perfumy kwiatowe często są łączone z nutami owocowymi lub orientalnym piżmem (substancja utrwalająca o silnym zapachu, pochodząca z gruczołów piżmowca syberyjskiego lub w czasach obecnych - substancja chemiczna będąca jego odpowiednikiem);
- zapachy szyprowe - są wyjątkowo ciężkie, ponieważ producenci wykorzystują w nich aromat mchu dębowego, który zwykle łączą z paczulą (olejkiem z paczuli wonnej), żywicą oraz różą;
- zapachy cytrusowe - świeże i orzeźwiające, mieszczące olejki eteryczne tłoczone z cytryny, pomarańczy lub limetki;
- zapachy orientalne - wykorzystywane są w nich aromaty korzenne . Czuć w nich też aromat żywicy, drewna sandałowego, pieprzu, a także cynamon, kurkumę czy kardamon. Ten rodzaj perfum jest bardzo intensywny i trwały;
- zapachy paprociowe - są połączeniem paproci z lawendą, mchem dębowym, paczulą oraz ziołami. Ten rodzaj perfum jest wyjątkowo intensywny;
- zapach aldehydowy, czyli perfumy o ostrym aromacie, który często łączy się z nutami kwiatowymi.
Ponadto każde perfumy składają się z trzech nut zapachowych:
- nuta głowy – wyczuwalna tuż po rozpyleniu perfum. Jej zapach jest krótkotrwały (czuć go ok. 30 minut);
- nuta serca – jest odpowiedzialna za połączenie pozostałych aromatów. Czuć ją już po ok. 10 minutach od użycia perfum i utrzymuje się na skórze do dwóch godzin;
- nuta głębi (baza) – pojawia się dopiero, gdy perfumy rozwiną się na skórze. Ma decydujący wpływ na charakter całej kompozycji zapachowej, jest jej tłem, przesądza o jej osobowości i odpowiada za trwałość zapachu. Ulatnia się bardzo powoli i jest wyczuwalna od kilku do kilkunastu godzin.
Znając już pokrótce najważniejsze czynniki decydujące o zapachu, bardzo ważne jest, aby podczas wyboru perfum zachować spokój i cierpliwość. Każdy aromat rozwija się bowiem dopiero po kilku godzinach. Warto wiedzieć, że chcąc powąchać produkt, powinniśmy rozpylić go bezpośrednio na skórę, a nie na papierek, który dostępny jest w każdej perfumerii. Wiele źródeł twierdzi również, że zapach perfum powinniśmy dobierać pod względem zainteresowań i cech charakteru. Osobiście podzielam tę opinię i przy doborze odpowiednich perfum, zawsze staram się wiedzieć o użytkowniku zapachu jak najwięcej.
Przybliżę Wam jeszcze podstawowe różnice pomiędzy typami najpopularniejszych kompozycji zapachowych, dostępnych w naszych sklepach i drogeriach. Powinniśmy zatem wiedzieć, że wszelkiego rodzaju pachnidła zostały podzielone pod względem trwałości i tak:
- najmocniejszą i najbardziej trwałą formą zapachową są perfumy. Zawierają one stężenie pomiędzy 20%, a 43% olejków eterycznych. Są to produkty niezwykle ekskluzywne i bardzo drogie;
- woda perfumowana, to kompozycja, w której stężenie olejków wynosi od 10 – 20 %. Jest to jedno z najpopularniejszych stężeń wykorzystywane w perfumach damskich. Charakteryzuje się dość długą trwałością i silnym zapachem;
- kolejna jest woda toaletowa. Jej stężenie olejków jest na poziomie od 5 – 10 %. Ma delikatniejszy zapach, a jej trwałość jest zdecydowanie krótsza od powyższych;
- na koniec woda kolońska, która jest najdelikatniejszą mieszanką zapachową. Jej stężenie olejków eterycznych wynosi od 3-5 %. Najchętniej sięgają po nią mężczyźni.
Kiedy teorie mamy już za sobą, zobaczmy jak w praktyce wygląda dobór i rodzaj kompozycji zapachowych na przykładzie firmy Apar Perfume, dla której inspiracją są najpopularniejsze marki perfum na świecie. Zacznijmy jednak od przedstawienia firmy, od której otrzymałam kilka naprawdę ciekawych produktów do przetestowania.
APAR wspólnie z najlepszymi perfumiarzami, zapewnia szczegółowo dopracowane, unikatowe kompozycje odpowiedników perfum, które obdarzą poczuciem luksusu nawet najbardziej wymagających klientów. Według firmy tworzenie perfum to sztuka. Liczy się każdy szczegół – począwszy od starannie dobranej kompozycji zapachowej, po opakowania. APAR czerpie inspiracje z najnowszych trendów perfum świata, które poznają m.in. na targach branżowych na całym świecie. Wszystkie perfumy przed wprowadzeniem do oferty zostają poddane ocenie publicznej.
A jak to wygląda w praktyce i jaka jest moja opinia o testowanych zapachach?
W swoim asortymencie marka Apar Perfume ma naprawdę duży wybór zapachów, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie, zwłaszcza, że ich cena jest bardzo przystępna. Perfumy dostępne są w trzech wielkościach – butelka (50ml), perfumetka (20ml) oraz próbki (2,4ml). Każdy zapach oznaczony jest numerem, który odpowiada znanym na całym świecie markom (można je sprawdzić na stronie www.aparperfume.pl), na których jest inspirowany. Dzięki temu możemy być pewni, że wybrane perfumy będą odpowiadały osobie, używającej wcześniej danej kompozycji zapachowej. Osobiście muszę przyznać, że testowane przeze mnie zapachy są wyraziste i intensywne, a szczególnie pozytywnie zaskoczyła mnie ich trwałość. Wystarczyło bowiem jedno lub dwa psiknięcia, aby perfumy były wyczuwalne (pamiętajmy jednak by nie przesadzić z ilością, gdyż aromat nie może być przytłaczający). W moim przypadku zapachy utrzymały się przez cały dzień, przy czym nie wykonywałam w czasie testów zbytnich aktywności fizycznych, typu zajęcia sportowe. Na uwagę zasługują także piękne, szklane opakowanie, które również zachęcają do zakupu tych perfum na prezent na każdą okazję.
Reasumując, są to pierwsze tak intensywne i trwałe perfumy inspirowane znanymi zapachami, których dotychczas miałam okazję używać. Gorąco polecam!
A teraz niespodzianka! Mam dla Was hasło „odpowiednikiapar”, dzięki któremu otrzymacie 15% rabatu na wybrane przez Was produkty. Koniecznie korzystajcie, gdyż zniżka jest ważna tylko do 15.07.2017 r.
Zawsze jak kupowałam perfumy lub je dostawalam to bardzo mi się podobały, wiec myślę że bardzo źle ze mną nie jest, ale na pewno do czegoś wykorzystam twoje rady, są bardzo przydatne.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam i życzę miłego dnia!
Frydrychm.blogspot.com
Fajne kompendium wiedzy ;) Nigdy nie zagłębiałam się w ten temat ;) Coś tam wiedziałam o samych nutach i tym jak zapach rozwija się z czasem, ale to raczej z własnych obserwacji ;) Co do samych grup zapachowy to najbardziej lubię kwiatowo-owocowe lub kwiatowo-orientalne ;)
OdpowiedzUsuńOsobiście jestem ogromną fanką słodkich i kwiatowych zapachów. Nie raz dostałam mdłe lub za ostre perfumy które niestety czy stety lądowały w koszu :) Masz ogromną wiedzę na ten temat, co wynika pewnie z wspomnianego wcześniej szkolenia. Fajnie że poruszasz taki temat na blogu bo mała część z nas wie coś więcej na ten temat. Super blog! Pozdrawiam i życzę wytrwałości :*
OdpowiedzUsuńJestem fanką perfum, które mają nietypowe i oryginalne zapachy. Nigdy nikt mi profesjonalnie nie dobrał perfum, ale chętnie dowiedziałabym się jakie idealnie do mnie pasują. Ta firma ma bardzo ciekawe nuty zapachowe!
OdpowiedzUsuńZawsze mam problem z wyborem perfum, bo wszędzie natrafiam na bardzo słodkie perfumy, a sama uwielbiam owocowe zapachy, które są trudne do odnalezienia. Interesujący wpis, szczególnie ten fragment o nutach. :)
OdpowiedzUsuńJa kocham i od zawsze używam Si Armaniego, a teraz dla odmiany Rihanny uzywam.
OdpowiedzUsuńJa dzisiaj zamowilam sobie calvin klein eternity now <3 testowalam w drogerii i przepadłam <3 buziaki!
OdpowiedzUsuńhttp://nataliazarzycka.blogspot.com/2017/07/lipiec-2017.html
Bardzo pomocny wpis Moja Droga! <3
OdpowiedzUsuńTeraz już będę bardziej obeznana, w kupowaniu perfum dla moich przyjaciółek i rodziny ;)
Jestem miłośniczką perfum ale przyznam że zawsze kupuję znane i te topowe marki. Moja wiedza z pewnością się wzbogaciła po Twoim poście za co bardzo dziękuję i pewnie ją niebawem wykorzystam :))
OdpowiedzUsuńPrzyznam, że te perfumy są jednymi z moich ulubionych jeśli chodzi o inspiracje i odpowiedniki. Są trwałe i pięknie pachną - polecam je wszystkim.
OdpowiedzUsuńNo i wreszcie coś dobrego. Nigdy nie przepadałam za blogami z recenzjami, poradami kosmetycznymi itd. - wolałam to zobaczyć na YouTube, lub po prostu kogoś spytać. Ale tutaj jest wszystko pięknie trafione w punkcik. Bardzo dobra robota. Wiesz o czym mówisz, bo jak sama wspomniałaś - odbyłaś szkolenie, dajesz podstawy, ale też coś od siebie. Oby tak dalej.
OdpowiedzUsuńBuzi ;*
qzki.blogspot.com
Z ciekawości weszłam na ich stronę. Asortyment bardzo ciekawy, pewnie i sobie coś zamówię. Post bardzo pomocny :) Z pewnością się przyda :)
OdpowiedzUsuńCiekawy i przydatny post! Urozmaica wiedze - chyba czas zajrzeć na ich stronke.
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny wpis, sama zawsze muszę się dobrze zastanowić, jakie kupić perfumy :) Najbardziej lubię cytrusowe, bo są takie orzeźwiające ♥
OdpowiedzUsuńZapraszam na nowy post ;* http://karolinaiwaniec.blogspot.com/2017/07/tam-gdzie-spadaja-anioy-dorota.html
Staram się nie kupować perfum w prezencie. Tak jak piszesz każdy ma inny gust. Ja dla siebie natomiast wybieram zapachy owocowe lub kwiatowe słodkie. Takie lubię najbardziej. Ostatnio perfumy powodują u mnie podrażnienia szyi dlatego ostawiłam je na pewien czas.
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam, że perfumy skrywają w sobie aż tyle tajemnic. Dowiedziałam się dużo przydatnych informacji, które pomogą mi przy wyborze odpowiednich, a takich będę potrzebować.
OdpowiedzUsuńMoje zapachy to zdecydowanie cytrusowe albo orientalne, ale i kwiatowymi nie pogardzę :)
Pozdrawiam,
https://wearealive111.blogspot.com/
Uwielbiam perfumy, które długo utrzymują się na skórze, a za razem są delikatne :) świetny post :)
OdpowiedzUsuńMi perfumy kupuje na ogół mąż. Nigdy mnie jeszcze nie zawiódł jeśli chodzi o zapach. Ma facet węch.
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam, że można dopierać perfumy w taki sposób. Ja jak zawsze jakiś mi się spodoba to go kupuję :D
OdpowiedzUsuńMój blog
Ja preferuję zapachy o nutce kwiatowej i słodkiej. Bardzo ciekawy post, szczerze mówiąc pierwszy raz widzę taki, o takiej tematyce i z tak dużą dawką wiedzy :)
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis :)
OdpowiedzUsuńagnesssja.blogspot.com
Ciekawy wpis, czekam na więcej wpisów dotyczących perfum.:)
OdpowiedzUsuńO tych nutach nie wiedziałyśmy :) Ciekawe i bardzo pomocne w dobraniu odpowiednich perfum. Dobry pomysł na post. Buziaki ;*
OdpowiedzUsuńJakie cudenka *.*, jestem bardzo ciekawa czy mi spodobałby sie ten zapach, pomagasz innym w dobraniu sobie perfum i to mi sie podoba :)
OdpowiedzUsuńNie przepadam za mocno słodkimi zapachami. Bardzo lubię te subtelne, delikatne. Z czystym sumieniem mogę polecić perfumy euphoria (różowe). Znam już jedną stronę z zamiennikami, a dzięki tobie znam drugą. Niestety z promocji nie skorzystam, ponieważ mam niezły zapas.
OdpowiedzUsuńOdwdzięczam się za szczery komentarz.
Pozdrawiam,annnathalie.blogspot.com
Zapachy kwiatowe to moja słabość, bo nigdy nie potrafię przejść koło nich obojętnie, zawsze muszę jakieś kupić. Problemem jest jeszcze, które wybrać - na pewno skorzystam ze wskazówek :)
OdpowiedzUsuń